A Pszichológiai Intézet

Az Intézet felépítése

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán működő Pszichológiai Intézet Magyarország legrégebben megszervezett pszichológiai intézetének, az 1929-ben megalapított és Várkonyi Hildebrand Dezső által vezetett Pedagógiai Lélektani Intézetnek az utódintézménye. (Bővebben a “Történet” c. oldal alatt.)

Intézetvezető: Racsmány Mihály PhD, DSc, egyetemi tanár

Az intézetben három tanszék működik, minden tanszék a profiljának megfelelő mesterképzési szakirányt gondozza:

Az Intézet keretében Etikai Bizottság működik, amelynek tagjai az intézetvezető és két választott tag. Az Etikai Bizottság felügyeli az Intézet Etikai Kódexének betartását, és eljár az esetleges plágium– és egyéb ügyekben.

Kérdésed van?

A képzéssel, kurzusokkal kapcsolatban felmerülő kérdés esetén.
Intézeti nyitva tartás hallgatói ügyintézés számára:
hétköznaponként délelőtt 9:30-12:00 és délután 13:30-15:00 között.

Az Intézethez kapcsolódó szakmai szervezetek

Dél-alföldi Iskolapszichológiai Módszertani Központ

A Szegedi Tudományegyetem Pszichológiai Intézetének határozata alapján, az Intézet keretében 2009. Január 1-én megalakult a Dél-alföldi Iskolapszichológiai Módszertani Központ (Továbbiakban: Központ). A Központ feladata a gyakorlatban dolgozó iskola- és óvodapszichológusok, valamint oktatási és nevelési problémákkal fogalakozó pszichológus kollégák számára rendszeres szakmai találkozók szervezése, a gyakorlati tevékenység segítése, magas szintű szakmai elméleti háttér biztosítása. A Központ  vezetője: Dr. Szabó Éva – habilitált egyetemi docens,  SZTE Pszichológiai Intézet.

SZTE Életvezetési Tanácsadó Központ

Az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ az SZTE hallgatói részére biztosít különböző mentálhigiénés szolgáltatásokat (egyéni pszichológiai tanácsadás, tréningek, események szervezése, fogyatékossággal élő hallgatók esélyegyenlőségének biztosítása). A Tanácsadóban, teamben dolgoznak együtt az egyetemisták életvitelét jól ismerő kortárssegítők, és az egyetem munkatársai (pszichológus, mentálhigiénikus, pszichiáter). A Központ külön szolgáltatások csoportjával segíti a fogyatékossággal élő hallgatók esélyegyenlőségének megteremtését, személyre szabott igényeiknek megfelelő alternatívákat kínál önálló életvitelük biztosításához. Az életvezetési központ vezetője Dr. Szenes Márta, intézetünk oktatója, akinek személyén keresztül az Életvezetési Tanácsadó szervesen kapcsolódik Intézetünkhöz. Az ÉTK keretében működik a Léleknavigátor online pszichológiai tanácsadó szolgálat.

 

Szegedi Pszichológus Hallgatók Egyesülete – SZEPSZI

2003 óta működik a tanszékünkön a Szegedi Pszichológus Hallgatók Egyesülete (SZEPSZI). Az Egyesület még ebben az évben megkapta a közhasznúsági státuszt. A SZEPSZI diákok által szervezett és vezetett, az Intézettel együtt működő egyesület. Az Egyesület minden évben támogatja a Gólyatábor, valamint a Szegedi Pszichológus Napok megszervezését. Támogatják a hallgatók által kezdeményezett kultúrális és szakmai rendezvényeket és előadásokat, szakmai kirándulásokat szerveznek, támogatják a hallgatói kutatásokat, és jogi hátteret biztosítanak a hallgatói tevékenységekhez. Az egyesület tagja lehet minden szegedi pszichológus hallgató, aki elfogadja az egyesület céljait és értékeit, és befizeti az éves tagdíjat (500 Ft). Az önálló diák kezdeményezések terén tág tere van a fejlődésnek! Minden lelkes jelentkezőt szeretettel vár a SZEPSZI!